Görme Engelliler

KARNE ZAMANI GELDİ...

Öğrenciler için karne dönemi çok önemlidir. Peki notlar ne ifade eder?

KARNE YAKLAŞIRKEN…

İlk ve orta öğretim okulları bir eğitim döneminin sonuna gelirken bir çok çocuk için de karne heyecanı, korku ve telaşla birlikte yaşanmaya başlar. Bu eğitim dönemini sorumluluk ve gerekliliklerini yerine getirerek geçiren öğrenciler tatili düşünerek sevinirlerken, birçok çocuk karnesi yüzünden başına neler geleceğini düşünüp endişelenir.

Karne nedir? Düşük notlar, nedenleri ve ne anlama geldiği?

n  Karne uzun bir eğitim döneminin ürünüdür.

n  Çocukların karnesindeki notlar sadece, farklı zamanlarda girdikleri sınavlardan aldıkları sonuçların göstergesidir.

n  Unutmamalıdır ki o rakamlar size çocuğun gerçek becerilerini, gayretlerini, yeterliliklerini yansıtmamaktadır.

n  Karne notları okuldaki başarının göstergesi gibi algılanır.

n  Notlar bir öğrencinin ne öğrendiğini ya da öğrenmediğini gösterememektedirler.

SONUCA GÖTÜREN TÜM NEDENLER;

Bir çok etkenin çocukların karne notlarına doğrudan etki ettiği unutulmamalıdır. Bu etkenler karneye yansıyan rakamların sizlere anlatamayacağı nedenler olabilir.

 • Çocukların okul ve sorumlulukları hakkında nasıl eğitildikleri.
 • Heveslendirilip heveslendirilmedikleri,
 • Arkadaş ve aile ilişkileri,
 • Yetenekleri yada becerilerini aşan beklentiler bakımından zorlanıp zorlanmadıkları,
 • Dönem boyunca gerek okulda, gerekse evde yaşadıkları,
 • Birey olarak yaşıtlarından farklı özelliklerinin dikkate alınıp alınmadığı,

KARNE

HER ŞEYİN SONU DEĞİL!!!

YENİ BAŞLANGIÇLARIN VESİLESİDİR.

Okulda verilen bilgilerden belirli bir miktarını öğrenebildiğini,

 • Çaba harcadığını, ve ilerleme gösterdiğini,
 • Heveslendirilerek daha çok gayret eder hale geldiğini,
 • Az da olsa gösterdiği çabanın işe yaradığına işaret edebildiğini söylemektedir. 

GÜZEL VE KÖTÜ OLARAK TANIMLANAN KARNELER

Güzel bir karne için neler yapılmalı?

1- Çocuk bu süreçte çaba gösteren ve sorumluluğunu yerine getiren birey olarak mutlaka fark edilmeli ve kutlanmalıdır.

2- Başarmış olma mutluluğu yaşayan çocuk, çevresinin onayı ve ödüllendirmesi ile daha da mutlu olacak ve hevesi, isteği artacaktır.

3- Kırık notu olmayan, birkaç düşük yada kırık not görülen karne de mutlaka çocuğun çabasının desteklenmesi gereken karnedir.

4- Notlar beklenildiği gibi olmasa da gösterilen çaba İçin; çocuğun tatili ve çabasının görüldüğünü bilmeyi hak ettiğini unutulmamalıdır.

5- Tatil çocukların enerji toplayabilmeleri için gereklidir. Ancak verilen ödevler veya geçmiş döneme ilişkin eksikler için çocuğun istek ve tatil gereksinimi ön planda tutularak hazırlanmış bir çalışma programına zaman ayırmak ailenin ve çocuğun gereksinimi olabilir.

Kötü bir karne için neler yapılmalı?

1- Kötü karne herkesten önce çocuğu üzer ve utandırır. Ayrıca cezalandırıcı bir tutuma gerek yoktur.

2- Karne günü üzücü olayların yaşanmaması için bugün çocukla karnesi ve notları hakkında konuşulmalıdır.

3- Zayıfın hayatın sonu olmadığı aksine daha çok çaba harcamak ve birlikte gereken önlemleri almak için bir uyarı olduğu konuşulmalıdır.

4- Bu konuşmalar, rehber öğretmenler ya da sınıf öğretmenleri tarafından ailelerle, çocuklarla yada aileler tarafından mutlaka çocuklarla gerçekleştirilmelidir.

5- Kişiliğine yönelik suçlamalar çocuğu bu zorluklarla baş edemez hale getirir.

6- Çocuklara neleri yapamayacaklarından çok nelerin yapılabileceğini anlatmak, daha çok işe yarayacaktır

 

ANA-BABALARA BAŞARI İÇİN GEREKEN DAVRANIŞLARI

 • Planlarınızı Paylaşın; çocuğunuza model rolünde bir ebeveyn olarak kendi planlarınızdan bahsedin. Mantıklı hedefler belirlemesine yardımcı olun.
 • Kitap Okuma Saatlerinin Kaydını Tutun; çocuğunuzun ve ailenizin kitap okuma alışkanlıklarını birlik de değerlendirin. Çetene tunun. Birlikte sesli okuyun.
 • Problemlerine Yardımcı Olun; sorularını, iyi bir dinleyici olarak dinleyin, konuşmayı genişletin ki ifade kabiliyetleri artsın, okul İşlerinde istekli olun, öğretmenlerle daima iletişimde olun, okulda tekrarlayan problemlerini , öğretmeniyle konuşup çözüm için planlar yapın.
 • Dinlenme Metotlarını Öğretin; eğer çocuğunuz sınav olurken panikliyorsa, ona küçük bir rahatlama tekniği öğretin.
 • Kendine Güvenini arttırın; makul bir ders planı hazırlamasına yardımcı olun. Çocuğunuzun kendine güvenini arttıracak uygulama sınavlarına girmesini sağlayın.
 • "Araştır, Sor, Oku, Anlat, Tekrar et“; öğrenme metotlarını kullanın.
 •  Televizyon İzleme Vaktini Sınırlayın; çocuğunuzun ve ailenizin her hafta kaç saatini TV önünde geçireceğine karar verin.
 • Okul Takip Çizelgesi Tutun: çocuğunuzun her yıl çalışmasını gösteren bir çizelge belirleyin. Bu şekilde dikkatsizlikleri belirlersiniz, ev ödevlerini göz ardı etmeyin, ev ödevi her gün sınıfta olanların sizin tarafınızdan bilinmesine yardımcı olacaktır,
 • Ev Ödevi Planı Yapın: çocuğunuza ödevlerini yapması için iyi bir ışık ve aydınlatma sağlayın, düzenli bir zaman ayarlayın. Çocuğunuzun yaptığı ödevleri zamanında ve doğru biçimde övün.

ANNE BABALAR DİKKAT!!!

 • Bir çocuk için en değerli hazine, annesinin babasının onu sevdiğini ve ona değer verdiğini bilmesidir. Onları bu hazineden mahrum bırakacak suçlama ve cezalardan kaçınalım.
 • Aynı zamanda onu dinlemek, anlamaya çalışmak ne söylediğinden, nasıl söylediğine eğilmekten çok ne anlatmaya çalıştığı ve ne hissettiğini anlamaya çalışmak önemlidir. Zaman zaman özellikle ergenlik çağında kontrolsüz öfkeli çıkışlar ve suçlamalarda bulunabilirler. Bu çıkışlar, parlamalar anne babalarca kendilerine yönelmiş saygısızlık, isyan ya da haksızlık olarak yorumlanıp olumsuz davranışlara neden olmamalıdır.
 • Anne, babalar hatırlamalıdırlar ki, hoşgörü ve sükunet her zaman kazanır. Çocuklar ve gençlerle olumlu iletişim kurabilmek için, açık, dinlemeye ve anlamaya hazır olarak, suçlamadan ve suçlanmadan konuşmak gerekir.
 • Çocuklar bizim umutlarımız ve en kıymetlilerimiz. O halde onlara ne kadar değer verdiğimizi, onları incitmekten, örselemekten ve umutsuzluğa itmekten kaçınarak anlatalım.
 • Unutulmamalıdır ki bu karne dönemi sonunda göstereceğimiz tepki çocuğumuzun gelecek dönemde ki çalışma temposunu şimdiden belirleyecektir. Bu tepki olumlu ve motive edici olursa gelecek dönem başarı için öğrencimiz şimdiden artılarla başlayacak, olumsuz ve eleştirici-yıkıcı eleştiri ise gelecek dönemin daha da kötü geçeceğinin habercisi olacaktır.
 • Hatalarını söze dökemeyen onları göremez ve bir daha tekerrür etmesine engel olamaz. hatalar fark edilir ve düzeltilirse en iyi öğreti olur.

                                                                                               

                                                                                                Sevinç KOÇ

                                                                                             Okul Rehber Öğrt.


Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin

  Beğen | 0  kişi beğendi